Informacje

Zimowe opady i szybko nastający zmrok - bądź ostrożny!

Zima to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmierzch i opady ograniczają widoczność kierowcy, a ciemne ubrania bez elementów odblaskowych u pieszych nie polepszają sytuacji. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii. Podobnie, jak brak „odblasków”. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie z eksperymentu wykonywanego z przedszkolakami za pomocą lampy błyskowej aparatu i opasek odblaskowych.O tym, że odblask to podstawa wiedzą nawet najmłodsi.

 

Jesienią i zimą warunki na drodze często są zmienne i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do kierowców, pieszych, rowerzystów  zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a taka nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi czy błotem pośniegowym wydłuża drogę hamowania samochodu. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i zgodnie z przepisami.

Szczególnie niebezpieczne są nieregularne drogi i zmiany ukształtowania terenu oraz kierunku jazdy. Zimą wcześniej robi się ciemno, trzeba więc uważać na pieszych, których obecność może nas zaskoczyć zaraz za zakrętem.  W tym względzie należy podreślić, jak ważna jest ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować i dojdzie do zderzenia.

Policjanci apelują także  do pieszych, by przed wejściem na przejście dla pieszych, pomimo pierwszeństwa, zawsze brali pod uwagę czas i warunki pogodowe. Lepiej poczekać i przeżyć, niż wejść na przejścia i być niezauważonym. Zawsze trzeba też nosić tzw. odblaski, które powodują, że pieszy widoczny ze znacznie większej odległości. Odblaskowy breloczek, opaska, kamizelka to niedrogie i bezpieczne gadżety.

Pieszym przemieszczającym się poza terenem zabudowanym przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.