Bezpieczne grzybobranie - Informacje - Komenda Miejska Policji w Skierniewicach

Informacje

Bezpieczne grzybobranie

Grzybobranie - relaks, czas spędzony z rodziną i bliskimi czy strach, niepokój o bliskich, zaginięcie i poszukiwania? Lubiane w sezonie jesiennym grzybobranie nie powinno kojarzyć się z niczym złym. Posłuchajmy rad policjantów i zadbajmy o to, aby wyprawa na grzyby zawsze kończyła się bezpiecznym powrotem do domu.

Na wejście do kompleksu leśnego należy się przygotować:

- zabierz ze sobą telefon i na wszelki wypadek  tzw. powerbanka;

- nie wychodź na grzyby w porze popołudniowej, gdy szybko nastaje zmrok i możesz mieć problem z rozpoznaniem drogi powrotnej;

- nie idź sam i nie oddalaj się od towarzyszy;

- na dłuższe wyprawy weź ze sobą cieplejsze ubrania;

- weź ze sobą kamizelkę odblaskową - będziesz widoczny nie tylko na drodze, ale i w trakcie ewentulnych działań poszukiwawczych;

- nie znasz lasu? nie wchodż szczególnie daleko, nie oddalaj się od samochodu, chodź tam, gdzie jeszcze słyszysz dzwięki przejeżdżających pojazdów.

 

Warto też zwrócić się do bliskich i rodzin grzybiarzy - jeśli się okaże, że straciliście kontakt z osobą, która wybrała się do lasu, nie wraca na czas, ani nie daje znaku życia - powiadomcie służby dzwoniąc na nr alarmowy 112.

Poszukiwania na własną rękę, tylko opóźniają działania służb, a także zbliżają do zmroku, który znacznie utrudnia odnalezienie zaginionej osoby. Nie ma czasu, który należy odczekać, aby zgłosić jakiekolwiek  zaginięcie!